Organizacja opieki psychiatrycznej w Polsce

Pytanie nadesłane do redakcji

Jaka jest różnica pomiędzy ambulatoryjną opieką psychiatryczną a okresową kontrolą psychologiczną?

Odpowiedział

lek. med. Paweł Brudkiewicz
Specjalista psychiatra, psychoterapeuta
Centrum Dobrej Terapii

Określenie „ambulatoryjna opieka psychiatryczna” uwzględnia dwa fakty - opieka prowadzona jest w poradni (inaczej: ambulatorium, przychodnia; czyli pacjent zgłasza się w określonym terminie na wizytę, a nie pozostaje pod opieką oddziału dziennego czy szpitalnego oddziału całodobowego), przez lekarza o specjalizacji w psychiatrii. Lekarz psychiatra ma uprawnienia i wiedzę do diagnozowania i leczenia (z farmakoterapią włącznie - może wystawiać recepty) osób ujawniających zaburzenia i choroby psychiczne.

Z kolei określenie „okresowa kontrola psychologiczna”, wskazuje, że dana osoba (niekoniecznie ujawniająca zaburzenia psychiczne) co jakiś czas spotyka się z psychologiem, w celu badania, monitorowania stanu psychicznego lub uzyskania wsparcia. Psycholog ma wiedzę i uprawnienia, by stawiać diagnozę psychologiczną, nie może natomiast ustalać rozpoznania medycznego respektowanego przez instytucje finansujące opiekę medyczną (np. Narodowy Fundusz Zdrowia). Psycholog nie ma też uprawnień do wystawiania recept i stosowania farmakoterapii.

Data utworzenia: 14.05.2015
Organizacja opieki psychiatrycznej w PolsceOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • AW
   2017-05-11 15:08
   Dziendobry , czy w Polsce istnieja Pielegniarki Psychiatryczne? jesli chodzi o odzialy psychiatryczne , kto obejmuje glowna role w opiece I leczeniu I monitorowaniu pacjenta? Pytam gdzyz sama studiuje 'pielegniarstwo psychiatryczne' tyle ze za granicaodpowiedz
   • Sylwia Podbrożna
    2017-07-08 18:32
    Dzień Dobry , tak w Polsce w oddziałach psychiatrycznych są pielęgniarki ze specjalizacją psychiatryczną , które odgrywają duża rolę w monitorowaniu pacjenta w oddziale , w jego opiece ,a nawet leczeniu . pielęgniarki te z pacjentem są , a nie tylko bywają jak to jest w przypadku lekarza. dodam jeszcze że są kompetentnymi ogniwami w opiece i leczeniu aczkolwiek wciąż nie docenianymi czy to ze strony ,,kolegów" lekarzy czy ze tez względów finansowych . Sama jestem pielęgniarką posiadającą specjalizacją psychiatryczna pracującą od 28 lat na psychiatrii .odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.