×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jak szukać pomocy dla osób mieszkających z osobą z problemami psychicznymi?

Pytanie nadesłane do redakcji

Poszukuję pomocy dla mojego taty. Od pewnego czasu zaczął się dziwnie zachowywać - łączył różne fakty i osoby w niewiarygodne historie. Ostatnio jego urojenia (po przeczytaniu art. o zaburzeniach urojeniowych jestem przekonana, że na to cierpi) sięgnęły szczytu, kiedy zaczął martwić się o to, że pójdzie do więzienia, bo miał zgłosić się do Służb Bezpieczeństwa do pracy, a tego nie zrobił. Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich dniach połączył w treści do swojej historii, twierdząc, że to już koniec z nim, że ktoś przyjdzie po niego, że ktoś chce go otruć, zabrać jego własność, że ktoś kontaktuje się z nim telefonicznie.
Jest ciągle zdenerwowany, niespokojny. Oczywiście twierdzi, że jego historia jest prawdziwa, że niebawem przekonamy się, że miał rację, że stracimy wszystko, bo on czegoś nie zrobił co miał zrobić. Już kilkakrotnie, na spokojnie próbowałam mu wyjaśnić, że nikt do niego nie dzwoni, że osoby i fakty, które łączy są nieracjonalne, niemożliwe, że my jesteśmy prawdziwi, że chcemy pomóc. Jednak gdy wspominam o lekarzu i medycznej formie pomocy, niemalże wykrzykuje mi, że to ja powinnam się leczyć. Ostatnio podczas rozmowy telefonicznej ze mną rozłączył się... Martwimy się, że coś może mu się stać. Jak można pomóc takiej osobie? Jak pomóc osobom (żonie i synowi) mieszkającym z nim?

Odpowiedziała

dr med. Joanna Borowiecka-Karpiuk
Specjalista psychiatra
Centrum Dobrej Terapii

W omawianej w pytaniu sytuacji najbardziej wskazana byłaby konsultacja Pani ojca u lekarza psychiatry w celu pełnego badania i oceny jego stanu zdrowia psychicznego. Jednak podaje Pani, że Pani ojciec nie zgadza się na taką konsultację.

W świetle aktualnie obowiązującej Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego w Polsce każda osoba musi wyrazić zgodę na badanie i leczenie psychiatryczne. Badanie psychiatryczne oraz hospitalizacja psychiatryczna bez zgody danej osoby w celu obserwacji stanu psychicznego i/lub leczenia możliwa jest w ściśle określonych w ww. Ustawie sytuacjach. Dotyczą one między innymi sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia danej osoby i/lub zdrowia i życia osób drugich według art. 21, 23 i 24 ww. Ustawy. Możliwa jest także hospitalizacja psychiatryczna bez zgody pacjenta, ale za zgodą Sądu Rodzinnego na wniosek m.in. najbliższej rodziny w przypadku istnienia przesłanek spełniających warunki art. 29 tej Ustawy.

Aby ocenić, czy istnieją takie przesłanki, konieczne są tutaj odpowiedzi na szereg dodatkowych pytań. Dlatego zalecana byłaby konsultacja u lekarza psychiatry osób z najbliższej rodziny Pani ojca, które mogą opisać jego zachowanie, najlepiej wspomnianych przez Panią osób mieszkających razem z nim. W trakcie takiej konsultacji mogą one jednocześnie uzyskać informacje na temat możliwości i rodzajów adekwatnej dla siebie profesjonalnej pomocy, jeśli takiej pomocy potrzebują i wyrażą na nią zgodę.

13.06.2014
Zobacz także
  • Jak wygląda wizyta u psychiatry?
  • Diagnostyka psychiatryczna i psychologiczna
  • Zaburzenia urojeniowe
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta