×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie zaburzeń lękowych w ciąży

Pytanie nadesłane do redakcji

Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jest to ok. 4 tydz. Mam 26 lat i jestem zrozpaczona, gdyż od 10 lat leczę się na nerwicę lękową, przez spory okres nie było potrzeby brania leków, radziłam sobie. Jednak teraz stres związany z ciążą przywrócił mi moje dotychczasowe problemy lękowe. Są to bardzo zaawansowane ataki lęku (pieczenie w klatce piersiowej, telepie jak zimno, a za chwilę uderzenia gorąca), utrzymuje się to bez przerwy. Nie pomagają mi leki ziołowe typu "Valerin forte" czy herbata z melisy, niestety (mój ginekolog mówi, że absolutnie nic nie mogę brać, ale ja nie wytrzymuję). Nerwica budzi mnie w nocy.
Dotychczas radziłam sobie innymi lekami Atarax etc. Ataraxu już dawno nie brałam, bo nie było potrzeby wystarczał Pramolan. Przyznam, że musiałam zażyć już dwa razy Pramolan, bo inaczej nie byłabym w stanie wstać rano ani prowadzić zwykłej rozmowy. Strasznie się boję, że szkodzę płodowi przez moje problemy. Czy naprawdę nie ma leków nowoczesnych, które można zażywać w trakcie w ciąży? Proszę o pomoc!!!

Odpowiedziała

dr med. Joanna Borowiecka-Karpiuk
Specjalista psychiatra
Centrum Dobrej Terapii

Leczenie zaburzeń lękowych, także tych o znacznym nasileniu, jest leczeniem kompleksowym, co znaczy, że oprócz leczenia farmakologicznego zalecane jest podjęcie psychoterapii. W określonych zaburzeniach lękowych często jest ona zalecana jako jedyna forma terapii, tzw. leczenie z wyboru, bez dodatkowego stosowania leków. Jest ona szczególnie wskazana w okresie ciąży, a zwłaszcza w jej I trymestrze, kiedy, jeśli to tylko możliwe, nie powinno stosować się leków psychiatrycznych. Ważna jest tu także informacja, że nasilanie się objawów lękowych w znacznym stopniu może być związane i „zapoczątkowywane” między innymi przez typowe lęki, przeżywane przez większość kobiet, a związane z ciążą w poszczególnych jej okresach oraz samym jej przebiegiem i zmianami hormonalnymi w niej zachodzącymi.

W Pani sytuacji wskazana byłaby także jak najszybsza konsultacja psychiatryczna. Lekarz psychiatra, po pełnym zbadaniu i zapoznaniu się między innymi z aktualnym stanem Pani zdrowia psychicznego, występującymi objawami, ewentualnymi innymi objawami im towarzyszącymi, stopniem ich nasilenia, posiadanymi przez Panią wynikami badań laboratoryjnych (w tym poziomu hormonów tarczycy), Pani sytuacją rodzinną, społeczną, możliwościami i sposobami wsparcia i radzenia sobie - udzieli szeregu odpowiedzi na Pani pytania, także informacji na temat możliwego przebiegu zaburzeń lękowych w okresie ciąży w Pani konkretnej sytuacji. Także on, wraz z Panią, zadecyduje, czy możliwe i wystarczające dla Pani będzie podjęcie w tym okresie psychoterapii oraz, czy ze względu na Pani stan zdrowia psychicznego, konieczne będzie włączenie leczenia farmakologicznego, czy jednak, przynajmniej w I trymestrze ciąży będzie można go uniknąć.

Nie ma leków psychiatrycznych w pełni bezpiecznych w okresie ciąży, ale są leki, które, jeśli jest to konieczne, ze względu między innymi na stan zdrowia psychicznego matki, z powodzeniem stosuje się w tym okresie, nawet w I trymestrze. Nie powinna Pani stosować leków przedstawionych w pytaniu, także wspomnianych substancji ziołowych (poza herbatą z melisy w ściśle określonych przez lekarza ilościach). Natomiast skoro już je Pani stosowała, w tym przypadku nie ma co już tego rozpamiętywać i zamartwiać się tym, ale tylko przerwać ich stosowanie, a informację tę przekazać na konsultacji lekarzowi psychiatrze i prowadzącemu Panią lekarzowi ginekologowi.

Na koniec należy tu wspomnieć także o tym, że możliwe jest również, że nasilone obecnie, przedstawione przez Panią w pytaniu objawy, ustąpią samoistnie w kolejnych okresach ciąży.

08.12.2014
Zobacz także
Inne pytania
  • Ostry wielopostaciowy epizod psychotyczny a schizofrenia
  • Emocje a ciało migdałowate
  • Jak wyleczyć się z bulimii?
  • Objawy i leczenie nerwicy lękowej
  • Melatonina – działania niepożądane
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta